Jak vybrat hydraulickou hadici

Radek Toman Radek Toman 30 let v oboru

V první řadě je potřeba vědět, kolika litry oleje bude zásobováno koncové zařízení od počátečního bodu nebo bodu rozdělení, a dle toho vybrat správný průměr hydraulické hadice. ( jednotka L / min.)

Výběr hydraulické hadice

Následně je nutné volit dle média, které bude proudit hadicí a pod jakým tlakem.  Dalším parametrem pro správný výběr hadice bude její délka a její flexibilita, která hraje velmi výraznou roli pro správnou funkčnost celého systému.

V neposlední řadě je důležité volit správný typ závitu, přes který se hadice připojuje. V následujících odstavcích si probereme tyto jednotlivé body.

Průtok hydraulické hadice

Hydraulická hadice musí mít správný průměr, aby při daném tlaku dokázalo protéct potřebné množství oleje. Níže uvádíme tabulku s průměry hadic a k nim přibližné průtoky hydraulického oleje.

Průměr v palcích a světlost DN Průměr v mm Průtok l/min
3/16" DN05 4,8 mm 8
1/4" DN06 6,3 mm 15
5/16" DN08 7,9mm 25
3/8" DN10 9,5 mm 40
1/2" DN12 12,7 mm 60
3/4" DN19 (20) 19 mm 80
1" DN 25 25,4 mm 135
1"1/4 DN31 (32) 32 mm 210
1"1/2 DN40 38 mm 315
2" DN50 51 mm 450

Délka hydraulické hadice

Správná délka hadice je velmi důležitá pro správný průtok oleje, a tedy pro správnou funkčnost. Hadice by v žádném případě neměla být ani krátká, aby nebyla napnutá. Neměla by být ani příliš dlouhá, protože by nám vytvářela nevhodné záhyby, které brání průtoku, nebo se může přečnívající část mechanicky poškodit.

Hadice by tedy měla být lehce s vůlí, jak ukazuje následující obrázek.

Připojení hydraulické hadice

Spolu s délkou hydraulické hadice hraje roli i její připojení - koncovky a šroubení. Dále by se měla dodržet tlaková řada na koncovkách hadic a šroubení, které se dělí dle označení na LL, L a S.

Šroubení a koncovky hadic se vyrábí ve třech tlakových řadách.

  • LL - lehká pro průměry trubek 6-8 mm pro tlaky do 10 MPa
  • L - střední pro průměry trubek 6-42 mm pro tlaky 50, 40 a 25 MPa
  • S - těžká pro průměry trubek 6-38 mm a tlaky 80, 63 a 40 MPa.Při výběru prvků do hydraulických okruhů je třeba přihlédnout k druhu zatížení.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat podmínkám s vyšším zahřátím media a tlakovým rázům.

V následujícím obrázku ukazujeme správný příklad, jak by měla probíhat montáž metrického šroubení na hydraulické trubky pro připojení hadic. Podívejte se na naši nabídku zde: nabídka hydraulických prvků.

Tlak v hydraulické hadici a připojení

 Další důležitou veličinou je tlak, který bude hadice přenášet. Tomu musí být přizpůsobena i její kvalita a materiál, ze kterého je hadice vyrobena,tak i kvalita a materiál všech dalších prvků. V naší nabídce najdete hadice a koncovky nejrůznějších typů pro různé tlaky. Zde najdete širokou nabídku hadic a příslušenství.

 Příslušenství k hydraulickým hadicím

V naší nabídce najdete také širokou řadu příslušenství k hydraulickým hadicím jako jsou spojky, hrdla, rychlospojky, závitové redukce, zátky, krytky a mnoho dalšího.

Většinová nabídka těchto prvků je v sekci hydraulika, kde najdete také všechno další potřebné pro provoz hydrauliky. Podívejte se na naši nabídku zde: nabídka hydraulických prvků