Montáž ložiska s válcovou dírou

Radek Toman Radek Toman 30 let v oboru

Montáž ložiska je jednou z nejdůležitějších fází životnosti. Pokud není ložisko správně namontováno, výrazně se zkracuje životnost a užitná hodnota celého zařízení. Správná a vhodná montáž ložiska vychází z potřeb konkrétního ložiska a jeho uložení.  

Postup při montáži ložiska

 1. Vyberte správné ložisko na montáž dle výkresu, katalogu, montážního návodu atd.
 2. Montážní místo musí být suché, čisté, bez povětrnostních vlivů.
 3. Použité nástroje, nářadí a pracovní pomůcky musejí být čisté.
 4. Kontrola rozměrových tolerancí hřídele a díry.
 5. Montáž ložiska za studena. Rozměrově menší ložiska, obvykle do průměru díry 80 mm, lze montovat za studena s použitím lisu a montážních přípravků. Malá ložiska jde narážet lehkým úderem kladivem.
 6. Montáž ložiska za tepla se provádí indukčním ohřevem, který zajistí rovnoměrné prohřátí ložiska.
  Vnitřní průměr ložiska (mm) Teplota ohřevu (°C)
  d < 100 mm + 90 °C
  100 < d < 150 mm + 120 °C
  d > 150 mm + 130 °C
 7. Samotná montáž ohřátého ložiska: Ložisko nasazovat jedním tahem bez příčení. Vnitřní kroužek dotlačit těsně k opěru (smršťuje se i axiálně). Rychlost - čep ložisko rychle ochlazuje. Tato teplota postačí pro všechna běžná lícování. V žádném případě nesmí ohřívací teplota překročit 120 °C, protože by hrozilo poškození ložiska.
 8. Uložený s přesahem, jenž se montuje nejdříve. V žádném případě se nesmí montážní síla přenášet přes valivá tělesa ložiska. Většinou se tak lisuje nejdřív ložisko na čep zatěžováním přes vnitřní kroužek a následně se nasune celé ložisko do tělesa, kde je zpravidla suvné uložení (obr. 10.5). Jestliže je montováno nerozebíratelné ložisko s přesahem na hřídeli i v tělese, musí působit montážní síla rovnoměrně na oba kroužky (obr. 10.6). Kroužky rozebíratelných ložisek se mohou montovat samostatně.